Port lotniczy Warszawa Modlin

Dnia 01 lutego 2012 roku w Polsce zostało uruchomione kolejne lotnisko, obsługujące tak krajowe, jak i międzynarodowe połączenia lotnicze. Lotnisko to zlokalizowane jest w miejscowości Modlin, położonej w województwie mazowieckim, 35 kilometrów w kierunku północno zachodnim od Warszawy. Pierwsze wzmianki o lotnisku w Modlinie pochodzą aż z roku 1937, kiedy to na miejsce ówczesnego poligonu rozpoczęto zwozić ziemię pod późniejsze lotnisko.  Zgodnie z informacjami historycznymi, lotnisko w tym miejscu zbudowały władze niemieckie. Po wielu latach zdecydowano, iż należy ożywić ponownie to miejsce. Tym bardziej, iż coraz większa liczba pasażerów przybywająca do Warszawy wymagała dodatkowego wsparcia infrastrukturalnego w transporcie lotniczym. W ten sposób przygotowano kolejny port lotniczy w Modlinie, który ma stanowić wsparcie dla lotniska Warszawa Okęcie i przejąć głównie połączenia krajowe, a także połączenia tanich linii lotniczych i czarterowe.

W chwili wpisania lotniska do rejestru i otwarciu go dla samolotów nie ma jeszcze w pełni gotowej infrastruktury dodatkowej. Dodatkowe inwestycje zaplanowane są chociażby w związku z organizacją przez Polskę Euro 2012 i obejmować mają przedsięwzięcia o wartości około 400 milionów PLN. Obecnie przepustowość tego portu szacuje się na niespełna dwa miliony pasażerów rocznie oraz około 20 tysięcy operacji lotniczych rocznie. Główne prace wykonane w ramach modernizacji i rozwoju lotniska, w celu przystosowania go do obsługi pasażerskiej to: budowa nowego terminala pasażerskiego o powierzchni ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych, modernizacja istniejącej drogi startowej, która docelowo uzyskała wymiary 2500 metrów długości oraz 80 metrów szerokości, dróg kołowania, remont płyty postojowej, modernizacja i dobudowa brakujących obiektów technicznych, w tym: parkingów, czy oświetlenia, a także modernizacja i rozbudowa dróg komunikacyjnych.

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć jest stworzenie dogodnych form komunikacji, łączących lotnisko w Modlinie z centrum Warszawy. Obecnie jest to możliwe zarówno z wykorzystaniem transportu drogowego, jak i kolejowego. Lotnisko w Modlinie zlokalizowane jest nieopodal trasy międzynarodowej, a także drogi krajowej, które umożliwiają szybki transport do wszystkich miast leżących w okolicy portu. Lotnisko w Modlinie posiada także połączenie linią kolejową łączącą Warszawę z Gdańskiem. Wraz z otwarciem lotniska podpisane zostały pierwszy umowy handlowe. Jednym z pierwszych przewoźników, który zdecydował się przenieść swoją ofertę z warszawskiego Okęcia do Modlina były tanie linie lotnicze Wizz Air. Drugim zaś przewoźnikiem, który postanowił wejść ze swymi usługami transportowymi na lotnisko w Modlinie są tanie linie lotnicze Ryanair. Usługi obydwu firm mają zostać zainicjowane w połowie bieżącego roku.