Ryanair – Warszawa Modlin

Ryanair to jeden z największych przewoźników lotniczych, oferujących swoje usługi transportowe w Polsce i w Europie. Przewoźnik ten powstał wiele lat temu w Irlandii jako przewoźnik tradycyjny i dopiero od 2005 roku, po reorganizacji, przyjął on strategię niskokosztową, stając się jedną z tanich linii lotniczych. Polityka działania tego przewoźnika polega na oferowaniu tanich biletów lotniczych, a w zamian minimalizowaniu kosztów działalności. Możliwe jest to dzięki korzystaniu z mniejszych i zarazem tańszych portów lotniczych, a także pobieraniu opłat za świadczenie innych, poza transportowych usług. Zgodnie z tymi założeniami tanie linie lotnicze Ryanair oferowały dotychczas swoje usługi transportowe ze wszystkich portów lotniczych w Polsce, poza Warszawą Okęcie. Ten bowiem port jest największym, a zarazem drogim lotniskiem. Idealnym więc rozwiązaniem dla tego przewoźnika była informacja o utworzeniu dodatkowego portu lotniczego Warszawa Modlin.

Założeniem tego lotniska jest przejęcie połączeń czarterowych, a także połączeń obsługiwanych przez tanie linie lotnicze, gdyż pobiera ono znacznie niższe koszty obsługi samolotów. Port lotniczy Warszawa Modlin uruchomiony zostanie w połowie roku 2012. Do tego czasu mają trwać na jego terenie końcowe inwestycje, przystosowujące go do sprawnej obsługi pasażerskiej. W ramach tych przedsięwzięć planowane jest: budowa nowego, trzy-poziomowego terminala pasażerskiego, modernizacja i wydłużenie pasa startowego, remont i budowa dróg kołowania, wymiana nawierzchni płyty postojowej, a także budowa, bądź modernizacja licznych obiektów usprawniających obsługę, w tym stworzenie licznych miejsc parkingowych.

W lutym 2012 roku lotnisko w Modlinie wpisane zostało do rejestru lotnisk cywilnych, natomiast do uruchomienia pełnej obsługi wymagane jest jeszcze zdobycie stosownego certyfikatu. W tym samym czasie, na konferencji prasowej władze tanich linii lotniczych Ryanair ogłosiły podjętą uprzednio decyzję, iż od 16 lipca tego roku z lotniska Warszawa Modlin uruchomione zostaną nowe połączenia, wzbogacające siatkę tego przewoźnika. Kierunki docelowych połączeń portu Modlin to: Bruksela, Dublin, Londyn, Oslo, Sztokholm, Mediolan, Rzym i Budapeszt. Jednocześnie zadeklarowano, iż docelowa liczba połączeń z tego miejsca, obsługiwana przez tanie linie Ryanair wyniesie około czterdzieści różnych tras. Zobacz również tani lot do Anglii.